31 maja 2021 Światowy Dzień bez Papierosa
Deklaruję – nie palę!
Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma również zachęcić do 24 – godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.
Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i mających schorzenia wywołane przez palenie papierosów. WHO ogłosiła 31 maja Światowym Dniem Bez Papierosa chcąc uświadomić i ostrzec obecne jaki i przyszłe pokolenia przed zdrowotnymi, społecznymi i ekonomicznymi następstwami konsumpcji wyrobów tytoniowych i narażenia na dym tytoniowy.
Według danych WHO palenie tytoniu jest przyczyną przedwczesnych zgonów na całym świecie. Na choroby wywołane paleniem tytoniu każdego roku umiera ok. 6 mln ludzi i nie jest to spowodowane tylko schorzeniami związanymi bezpośrednio z układem oddechowym. Ze względu na wyjątkową szkodliwość substancji, które znajdują się w papierosach, palenie powoduje także szkody w każdym z narządów oraz układów organizmu, prowadząc m.in. do rozwoju chorób serca i układu krążenia. Nie wszystkie ze skutków palenia są związane z rozwojem nowotworów, jednak w większości przypadków, u palaczy diagnozuje się raka płuc, raka żołądka, gardła, krtani oraz trzustki. Trzeba pamiętać iż negatywne skutki palenia tytoniu nie ograniczają się jedynie do samych palaczy. Osoby znajdujące się w otoczeniu palących zmuszone są do inhalowania toksycznych składników dymu, pochodzącego z dwóch strumieni: głównego oraz bocznego ze wszystkimi tego konsekwencjami zdrowotnymi. Przewlekłe narażenie na działanie dymu papierosowego jest przyczyną wielu chorób takich jakie dotykają samych palaczy.
Każdy z nas ma wpływ na swoje zdrowie. Wiąże się to ze stylem życia, jaki prowadzimy.
Promujmy zdrowy styl życia, wolny od dymu tytoniowego.